facebook twitter png ile ilgili görsel sonucu

Sergiler

VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: GEÇ OLMADAN EVE DÖN

 

Konutun Serüveni Üzerine Bir Sergi

31 Mart – 26 Haziran 2016

İstanbul Modern, VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi’nin 5. sergisine ev sahipliği yapıyor. Geçmiş yıllarda ticari, turizm, eğitim ve kültür yapılarına odaklanan proje dizisi, farklı yapı türlerini eksen alarak Türkiye çağdaş mimarlık ortamını belgelemeye, tartışmaya ve yeni çalışmalar için zemin oluşturmaya devam ediyor.

“Geç Olmadan Eve Dön” adlı sergi, insan-mekân arakesitindeki en eski ve temel barınma/yaşam mekânlarımıza, evlerimize odaklanıyor. İnsanın barınma serüveni binlerce yıl önceye giden tarihsel ve karmaşık bir konu. Konut sorununu tanımlanmak için süregelen tartışma ise epeydir çözülemiyor. Sorunun barınmaya mı, kente mi, yaşanılan mekânlara mı, mimari tasarıma mı dair olduğunun, yoksa bunların tümünü mü içerdiğinin izini kaybetmiş durumdayız.

Sergi bu ve benzeri sorulara cevap vermeye çalışmaktan çok soruları belirginleştirmeye gayret ediyor. Soruların çıkış nedenlerini ve süreç içinde insanın aradığı cevapları, kentler ve çevre dahilinde ortaya sermeye çalışıyor. “Geç Olmadan Eve Dön”, 19. yüzyıldan günümüze konutun ekonomi-politik serüvenini sahnelemenin yanı sıra yaşam alanına ve kullanım alışkanlıklarına değiniyor.

 

Küratör: Cem Sorguç

Koordinatör: Pelin Derviş

Katılımcılar: Ceren Oykut, Cevdet Erek, Deniz Cem Önduygu, Hilmi Tezgör, İdil Ergün, İpek Akpınar & Funda Uz

VitrACagdasMimarlikDizisi.com

 

Fotoğraflar: Sahir Uğur Eren

 

Kaynak: http://www.istanbulmodern.org/

To Top