facebook twitter png ile ilgili görsel sonucu

Güncel Haberler

Güzel Sanatlara Hazırlıkta Kullanılması Gereken Malzemeler

PROFESYONEL KARAKALEM RESİM ÇİZİMİNDE KULLANILAN MALZEMELER;

Sevgili karakalem portre resim takipçileri. Bugün sizlere profesyonel karakalem resim çiziminde kullanılan malzemeler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Umarız bu yazı karakalem resim çizimine merak salmış dostlarımıza doyurucu bilgiler sağlar. Profesyonel Karakalem resim çiziminde kullanılan malzemeler , hangileridir? İşte bu sorunun cevabını yazımızın ilerleyen bölümlerinde tüm detayları ile bulabileceksiniz.

Sevgili dostlarımız malzemelerimizin tanıtımını yapmadan önce, hemen şunu belirtelim; burada size sunulan ürünlerin tamamını  kullanmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Sunulan malzemelerin bazıları birbirine benzer işlevler görmektedir. Bazılarını zaman içinde sık sık kullanacaksınız, bazılarını da belki hiçbir zaman kullanmak istemeyeceksiniz. Yine karakalem olarak çizmek isteyeceğiniz resimlerin türüne göre de  hangi ürünü kullanacağınız tamamen size kalmış..Hatta kendi deneme yanılma yöntemlerinizle hangi malzemenin sizin işinize yarayacağına yada yaramayacağına  zaman içinde karar vereceksiniz. Belkide hiç kimsenin kullanmadığı denemediği materyalleri, yöntemleri karakalem resimleriniz üzerinde deneyecek ya ortaya orijinal eserler çıkaracaksınız, yada kağıt israfına sebep olacaksınız.Ancak siz yine yılmadan, bıkmadan yolunuza devam etmelisiniz.

Klasik karakalem çizimlerinde kullanılan bütün malzemeleri  bir araya getirerek bir hatıra pozu çektik. Bu fotoğrafı görünce eminiz sizinde aklınıza şu manzara gelecektir.Hani büyük bir operasyon sonrası ortaya çıkartılan , Terörle mücadele ekiplerinin  ele geçirdiği yasa dışı silahların görüntülerine benzemiyormu  :)) İşte el bombaları yada kalp şeklinde dizilmiş mermiler… Öhööm Sululuğu bir kenara bırakalım da hızlıca karakalem resim çizmek için kullandığımız malzemeleri tanıyalım.

1-Resim Kalemleri:

Resim çiziminde en öncelikli malzemelerimizin başında elbette resim kalemleri gelir.Resim çizimi ile amatörce uğraşanlar için  başlangıç olarak orta karar resim kalemlerinden almalarını tavsiye edebiliriz.Mesela faber castel kalemler yeni başlayanlar için uygun bir tercih olabilir.Tabi ilerleyen zamanlarda çok daha kaliteli resim kalemleri kullanabilirsiniz. Bunları profesyonel çizim malzemeleri satan yerlerden temin edebilirisiniz. Resim kalemleri sertlik derecelerine göre sınıflandırılır.Üç gruba ayrılırlar. B sınıfında olan kalemler yumuşaktır ve koyu renkler elde etmek için kullanılır, en yüksek derecesi dokuzdur.H gurubundaki kalemler ise serttir  ve eskiz çalışmaları için daha uygundur.Yeni başlayanlar için 2B,B,HB ve 2H dereceleri uygun olabilir.Hangi numara kalemlerin tercih edileceği ihtiyaca göre değişebileceği gibi, zaman içinde  edinilen  tecrübelere göre de şekillenebilir.Kimi karakalem çizerler resimlerini oldukça koyu tonlarda yapmaktan hoşlanır,kimisi ise açık tonlarda çalışmayı sever. Yani, bu birazda tarz ve zevk meselesi.

2- Mekanik Kurşun Kalem:

Mekanik kalemlerde, karakalem resim çizimlerinde kullanılan yardımcı malzemelerdendir.Özellikle kalemtraş kullanma derdi olmadığı için oldukça zahmetsiz bir kullanımı vardır. Kalem ucu bittikçe değiştirilir.Mekanik kalemlerin ucu herhangi bir kağıt üzerine sürtülerek  sivriltildiğinde inanılmaz ince detaylar çizilir. Deneyin ve görün. Özellikle bir marka önermemizi isterseniz rotring markasını önerebiliriz. Mekanik kalemlerimize alacağımız yedek uç seçimine gelince :tombow  uç deriz. kısa ve net bitti :)))

3- Zımpara

Zımpara bloğu bizim oldukça işimize yarayacak bir üründür,Birçok işlem için kullanılır. Mesela resim kalemlerinin ucunu sivriltmeye yarar.Birçok ressam kalem traş kullanmaz; bunun yerine maket bıçağı ile ahşap kısmını soyduğu resim kaleminin kömür kısmını bu zımpara üzerinde dolaştırarak sivriltmek için kullanır.Ayrıca tortillion dediğimiz Türkçe karşılığı sıkıştırılmış kağıt olan malzemelerinde hem ucunu temizlemeye hem de yine sivriltmeye yarar. Şunuda ekleyelim kömür kalemleri de yine zımpara  üzerinde sürterek toz haline getirebilirsiniz.Ayrıca tırnak törpülemek içinde kullanılır.:)

4- Kömür:

Kullanmaktan pek haz etmediğimiz ,olmasaydın  ne iyi olurdu  dediğimiz bir üründür 🙂 . Ancak özellikle geniş alanları hızlıca background oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bir çok çeşidi bulunur ancak hepside sizi bir maden işçisi gibi göstermeye yeter. çünkü Kömür ve türevleri ile çalışırken ne kadar dikkat ederseniz edin , yinede eliniz kolunuz batar. Birde oldukça dikkatli kullanmakta fayda var zira uzun uğraşlar sonucu yaptığınız bir çizimde, yanlışlıkla kağıdınızın istenmeyen bir yerine bulaştırdığınızda artık el Fatiha…. Çünkü kolay kolay silinmez, silinse de kendiyle birlikte kağıdınızın bir kısmınında adeta yemekten çekinmez. Bizden söylemesi.  .Tecrübeniz arttıkça kullanabilirisiniz. İllede kullanmak istiyorum derseniz de bunların kalem biçiminde satılanları var . Onları test edebilirisiniz.

5- Resim Fırçaları:

Fırçalar yağlı boya sulu boya gibi teknikle de kullanıldığı gibi , Karakalem resim yapımında da kullanılmaya başlanan bir malzemedir. Özellikle kömür tozunu kağıt üzerinde yaymak için ,karalama yaptığınız alanlarda soft bir etki yaratmak için yada dağıtmak için kullanılabilir. Özellikle portre çiziminde, insan saçı çizmenin ne kadar sinir bozucu olduğunu karakalem resim çizen arkadaşlar bilir.Bu alanlarda fırça yardımı ile çizimlerinize gerçekçi efektler verebilirisiniz. Yada mesela göz çiziminde göz akının üzerindeki hafif gölgeleri,yansımaları ince uçlu bir fırça yardımıyla hafif dokunuşlarla yapabilirsiniz.Sert uçlu fırçalar kağıt yüzeyine karalamalarımızı iyice yedirdiği için yoğun bir etki yaratır.

6- Maket Bıçağı:

Her türle kesme, çizme eylemleri için kullanabileceğiniz bir ürün.Genelde resim kalemlerinin ahşap kısımını sıyırmak için kullanılır.Bu işlemi oldukça dikkatli yapmakta fayda var.Aksi taktirde sonuçları çok kırmızı olabilir :)) Mümkünse karakalem resim çizimine yeni başlayanlar bu şekilde kalem ucu traşlamasınlar. Normal bildiğimiz kalem traşları kullanmaları daha uygun .yada bir yetişkin gözetiminde bu işlem yapılmalı.

7- Sanatsal Bıçak:

Maket bıçağının havalısına verilen isimdir.Diğer maket  bıçağına göre daha az tehlike ihtiva eder.Birde ameliyatlarda kullanılırlar.

8- Tortillon Stump: 

Kağıt kalemde diyebilir.Malzemesi bildiğiniz kağıdın preslenmiş, sıkıştırılmış halidir.Ne işimize yarar sorusunun cevabı ise;harmanlama,kaynaştırma işlevi görür.Yani karalama yaptığımızda kalemin kağıt üzerinde bıraktığı dağınık, heterojen  etkiyi daha homojen bir hale sokmaktır.Yine portre çiziminden bir örnekle açıklayalım. İnsan yüzü çizerken yüzde oluşan gölgeler, burun ve dudak arasındaki ışık ve gölge farkları, kulak içi oluşan ton farkları,yada göz çukuru ile burun arasındaki ton farklarını bu malzemeyi kullanarak çok gerçekçi bir şekilde harmanlayıp kaynaştırabilirisiniz. Diğer malzemeler gibi bunu da hangi alanlarda kullanacağınızı zaman içinde tecrübe edeceksiniz.

Yaşadığınız bölgede kağıt kalemlerden bulamayabilirsiniz bu durumda asla pes etmek yok işte size türk usulü çözümler.Bunun yerine kulak burun temiziliğinde kullanılan ucu minik pamuklu çubukları kullanabilirsiniz.Gerçekten harmanlama, karıştırma gibi işlerinizede oldukça başarılı sonuçlar elde edeceksiniz..Yaşadığınız yerde pamuklu çubuklardan da bulamıyorsanız demek ki duvarlara resim çizilen bir çağda yaşıyorsunuz ve bu yazıdan da muhtemelen haberiniz olamayacaktır.Şaka bir tarafa harmanlama işinde   özellikle dar alanlarda işinize yarar.

İşinize yarayacak diğer bir yöntem ise bildiğiniz kağıt peçetelerden yardım almak .Kağıt peçete kullanarak  kömür tozunuzu  hızlı bir şekilde kağıt üzerinde geniş alanlara  yayabilirsiniz.Bunu pamuk yardımıyla hatta abartı olacak ama tuvalet kağıdıyla bile yapabilirisiniz.Temiz olmak şartı ile.

Bu arada sevgili dostlar bir sonraki konumuzu da buradan size tebliğ edelim.Kağıt kalemi kendi imkanlarımızla nasıl yapabiliriz?,bunu sizlere şekillerle,görüntüler eşliğinde  anlatmaya çalışacağız.Aman kimselere randevu vermeyin.

9-Otomotik Silgi:

Bu çok ilginiç bir icat.Düğmesine bastığınızda hatalı çizim yaptığınız yerleri kendisi tespit edip otomotik bir şekilde düzeltiyor.şaka şaka.Keşke böyle bir icat olsaydı değilmi?Hemen söyleyelim bu malzemeyi almak zorunda değilsiniz.Biraz lükse kaçabilir, size kalmış tabiki.Bu üründen kısaca bahs edecek olursak,Bir nevi matkap ucu gibi dönebilen, elektirikle çalışanı olduğu gibi pille çalışanı da mevcut olan bir gereç.Daha çok Aşırı derecede parlak görünmesini istediğiniz noktalarda işe yarayabilir. Örneğin göz bebekleri üzerindeki  parlak yansımaları,cam gibi,bardak gibi yüzeylerdeki yansımaları net bir şekilde göstermek için silgimizi çalıştırmamız yeterli. Hangi noktaları parlatmak  istiyorsanız oraya çalışır vaziyette dokundurun.

10- Kalem Silgi:

Abilerimiz ablalarımız İşte bizim işimize oldukça yarayacak bir malzeme daha.Kalem silgi.Enerjisini sizden alır. manuel kullanılır. .Hem fiyat olarakta Oldukça ekonomiktir.Silme işlemlerinizde  çok ince .detaylı çalışma gerektiren  alanlarda size yardımcı olacak bir üründür..Ucu maket bıçağı ile yada zımpara ile sivriltilebilir..Biz özellikle koyu renk saçlardaki argo olacak ama beyaz kılları tabiri caizse tel tel çizilmiş gibi göstermenize  yardımcı olur..Bunun gibi kullandıkça keşfedebileceğiniz birçok kullanım alanı bulacaksınız.Kalem silgiyi satın alırken yedek uçların da almayı unutmayınız

11- Yumuşak Silgi:

Evet bildiğimiz silgi.Bu silgiyi de burada ne işe yarar gibi ukalalık edip anlatmayacağız ama yeri gelmişken burada sizinle bir tecrübemizi paylaşmak istiyoruz. Çizim yaparken ne kadar dikkat etmeye çalışırsanız çalışın yinede  resim kağıdınızın üzerinde   parmak iziniz kalır. Beyaz resim kağıdınızda bu izler hiç belli olmazken karalamaya başladığınızda bakkalın,bahçivanın,kapıcının bile parmak izini resim kağıdınızda gördüğünüzde şaşırmayın.Örneğin portre çiziminizi tamamlamışsınız ve  sadece arka fonu hafiften tonlamak istiyorsunuz.İşte bu tonu geçmeden önce özellikle eski tip yumuşak bir silgi ile kağıdınızın  beyaz gördüğünüz alanları bile  sildikten sonra bu işleme geçin.Kısaca çizimini yaptığınız adamın dışındaki herşeyi silin .Ohhh be… Aksi taktirde oluşan parmak izlerini silerken kağıdınıza zarar verme ihtimaliniz olduğu gibi resim kağıdınızın üzerinde parmak izini sildiğiniz yerler ile çevresindeki tonu tekrar tutturmak için de çok uğraşmanız gerekebilir. Çoğu zaman yamalı bohça görüntüsü oluşur.Bir uyarımızda bu  işlemi hamur silgi ile yapmaya kalkışmayın bir işe yaramaz.Niye diyede sormayın lütfen .)))

12-Hamur silgi: 

İsmini hamur kıvamında olmasından ayrıca şekilden şekle girmesinden dolayı almıştır.Çocukların bazen oyun hamuru niyetine kullanabileceği bir malzememizdir.Karakalem resim çizimi ile uğraşan arkadaşların kesinlikle olmazsa olmaz malzemeleri arasında yer alır.Bilmeyenler için ne işe yaradığını şöyle bir örnekle açıklayalım.Emminizin portresini çizmişsiniz birde bakıyorsunuzki eminin burun bölgesini oldukça koyu bir şekilde tonlamışsınız zaten burnu büyük olan emminizin burnu kabak gibi ortaya çıkmış.Burnu tamamen silmek yerine hamur silgimizi top gibi yuvarlayıp emminin burnunun üzerindeki gereğinden fazla koyu olan alanların üzerinde hafif hafif vuruşlarla gadasını alıyorsunuz yani hafif hafif tonunu açıyorsunuz.Bunun  gibi gereğinden koyu olan bölgelerde hamur silginizi istediğiniz şekle sokarak ston farklarını giderebilirisiniz.Emminizide üzmemiş olursunuz.

13-Kalem traş:

Kaliteli bir kalem traş edinmenizde fayda var.Yumuşak uçlu kalemlerin ucunuda açarken oldukça nazik davranmalısınız.4B ve üzeri resim kalemlerin ucu çok çabuk kırıldığından oldukça romantik olun.

14-Kıskaç:

Resim kağıdımızı tuvalimize yada kontrplak üzerinde tuturabilmemiz için gerekli olan bir alet .Resim kağıdınızı bant gibi herhangi bir yapıştırıcı ile tutturmaya çalışmanız son derece sakıncalı olabilir.Bu yapıştırıcılar daha sonra kaldırmak istediğinizde kağıdınızın yüzeyine tarifi imkansız acılar verebilir.

15-Koruyucu sprey:

Karakalem resim çizimini tamamladınız.çiziminize baktığınızda herhangi bir sorun görmüyorsanız ,sıra bu eserinizi uzun yıllar ilk gün ki gibi korumaya geldi.Bu spreyin bir diğer görevi çizimden sonra kağıdımızın üzerinde parmak izi gibi lekelerin oluşumuna engel olmak.Koruyucu spreyimizi kağıt üzerine püskürttükten sonra çizimlerimizde herhangi bir düzeltme şansınız olmayacaktır.Bu sebeple iyice çiziminizi incelemenizde fayda var.spreyden sonra silgi kullanmaya kalkamayın yine sonuç hüsran olabilir.Karakalem resim çizimlerinizi korumak için satılan uygun sprey almanızı öneririz.Kokusu biraz kafa yapar,fazla solumamaya dikkat edin.Yok siz alice harikalar diyarını merak ediyorsanız tam size göre

Değerlendirme

Profesyonel karakalem resim çiziminde büyük bir çoğunlukla kullanılan malzemeleri sizlere tanıtmak istedik. Bu ürünlerin aynılarını almak gibi mecburiyetiniz yok. Bu yazıda sizlere sunduğumuz malzemelerin dışında kullanılan araçlar,gereçler e elbette vardır.Siz araştırdıkça sizin işinize,bütçenize amacınıza uygun olanları seçersiniz. Artık gerisi size kalmış biz malzemeleri söyledik helvayı da siz yapacaksınız.Saygılar sevgiler….

To Top