facebook twitter png ile ilgili görsel sonucu

Genel

DRAPE ÇALIŞMALARI

Özellikle bazı ince kumaşlı kıyafetlerde aşırı drape olur. Öyle ki bu kıvrımları bire bir algılayıp kağıda aktarmak kısıtlı sürede imkânsız gibidir. Bize düşen hacmi ve hareketi destekleyecek kadar kıvrımları kağıda aktarmak. Eklemlerin kırılması ile oluşan, vücudun kısmen katlanıp diyaframda oluşturduğu giysi katları veya koltuk altından kasıklardan çıkanlar desenimizde yer bulmalı.

Unutmayalım ki kumaşın kıvrılarak oluşturduğu küçük hacimler vücudun kendi ana hacmi üzerindedir. Örneğin ana hacim koldur. Kolun üzerinde kumaşın yaptığı hacimlerin tonu kolun ana ışık gölgesinin bir parçası olmak zorunda. Tamamen gölgeli sırttaki drapenin ışıklı tarafı, kağıdın beyazı kadar aydınlık olamaz. Bu bilgiye kumaşın renginin de katılacağı unutulmamalı.

Kıyafetin kıvrımları; kumaşın kalınlığı, bedenin formu ve hareketimize göre şekillenecek. Drapeler vücut hatlarını sardığı için çizimin hacmini desteyecek bir unsur. Aynı silindirlerin üst ve alt elipsleri gibi beden uzuvlarının yönüne göre alta ya da üste yay yapacakları için yön bu duygusu da oluşturacaktır. Ayrıca hareketimize göre şekillenmesi pozun hareketini destekleyici bir görsel. Dolayısıyla desenimizin önemli unsurlarından.

Daha çizimin ana hatlarını veririken hemen iç deseniyle birlikte kıvrım yönlerini ve biçimlerini hafif çizgilerle desene girelim. Drape çukurlarında, desenin ilk aşamalarında bile daha çok git gel yaparak biraz ton katalım. Kol ile bedenin birleştiği yerler veya koyu

drape çukurlarını vurgulayın Ton girdikçe altta bulduğunuz değerler kaybolmasın.

To Top